The iconic single action wheel guns defined a legacy that continues to stand the test of time, earning a home in the collection of any shooter. The Heritage Rough Rider is a testament to this long lasting feat of firearm engineering. Affordable and efficient, the single-action rimfire revolver is made with every shooter in mind and inspired by the originals. Featuring a fixed front sight, notch at rear sight; manual safety; zinc alloy frame; alloy steel cylinder and barrel.
Heritage Mfg RR22B4BP Rough Rider 22 LR 6 Shot, 4.75″ Black Oxide Steel Barrel, Black Oxide Zinc Alloy Frame, Black Oxide Cylinder, Black Pearl Grip, Manual Safety, Exposed Hammer
$141.99
Out of stock
| Weight | 2.4600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.40 × 5.60 × 1.70 in |
| Grips | Black Pearl |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Weight | 30.40 oz |
| Weight Range | 30 oz to 32 oz |
| Cylinder Finish | Black Oxide |
| Barrel Finish | Black Oxide |
| Action | SAO |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Sights | Fixed Front/Notched Rear |
| Frame Description | Zinc Alloy Frame |
| Barrel Length | 4.75" |
| Caliber | 22 LR |
| OAL | 10.03" |
| UPC | 727962702802 |
| MPN | RR22B4BP |
| Brand | Heritage Mfg |






Reviews
There are no reviews yet.