For making tin cans dance in the back yard, pinging steel or controlling pests and varmints around the farm, nothing beats the low-cost, high-adrenaline thrill of a single-action rimfire revolver. The Heritage Rough Rider handguns feature the same classic profile and precision action as their big-bore counterparts.
Heritage Mfg RR22A6 Rough Rider 22 LR 6 Shot, 6.50″ Burnt Bronze Cerakote Steel Barrel, Black Satin Cylinder Burnt Bronze Cerakote Steel, Black Textured Polymer Grips
$147.99
Out of stock
| Weight | 2.6050 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.50 × 5.50 × 1.80 in |
| Barrel Finish | Burnt Bronze Cerakote |
| Caliber | 22 LR |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Barrel Length Range | 6" to 6.99" |
| Capacity | 6 |
| Action | SAO |
| Grips | Black Textured Polymer |
| Cylinder Finish | Black Satin |
| Frame Description | Steel |
| Weight | 33.40 oz |
| OAL | 11.78" |
| Sights | Fixed Front/Notched Rear |
| Barrel Length | 6.50" |
| UPC | 727962707777 |
| MPN | RR22A6 |
| Brand | Heritage Mfg |






Reviews
There are no reviews yet.