Henry’s Side Gate Lever Action with a standard removable tube magazine for safe and easy unloading and a side loading gate to keep the magazine topped off. The hardened brass receiver is as reliable as it is handsome with the same yield and tensile strength as steel. The brass accents continue through the rifle with the buttplate and barrel band. Its American walnut furniture is set off by intricate, deep checkering that will ensure a firm purchase on the stocks. A semi-buckhorn rear and ivory bead front sight accompanies a 20″ round blued steel barrel to deliver the accuracy. Includes Weaver 63B scope mount.
Henry H02435 Side Gate Full Size 35 Rem 5+1 20″ Blued Steel Barrel, Brass Polished Drilled & Tapped Brass Receiver, American Walnut Fixed Stock, Right Hand
$1,115.99
30 in stock
| Weight | 8.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.00 × 6.50 × 1.90 in |
| Caliber | 35 Rem |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Safety | Transfer Bar |
| Barrel Length | 20" |
| Action | Lever |
| Stock Finish Group | Brown |
| OAL | 38.30" |
| Sights | Ivory Bead Front/Adj Semi-Buckhorn Rear |
| FireArm | yes |
| Capacity | 5+1 |
| Hand | Right Hand |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Barrel Description | Steel |
| Stock Description | Fixed |
| Weight | 7.50 lbs |
| Metal Finish Group | Brass |
| Receiver Material | Brass |
| Twist | 1:16" |
| Metal Finish | Brass Receiver/Blued Barrel |
| UPC | 619835060488 |
| MPN | H02435 |
| Brand | Henry |






Reviews
There are no reviews yet.