Great Lakes Firearms Saved By The Splatter features a black, threaded 4150 CRMOV Nitride heavy barrel; No brace, pistol buffer tube only; .223 Wylde calibers shoots .223 Rem and 5.56 NATO; M4 feed ramp; black Mil-Spec polymer grip; black oxide 0.750 Gas Block and Pistol Gas Tube; muzzle brake designed to be 6 degrees forward, wrench tightened w/o Loctite; Picatinny rail and a trigger pull of 5.5-6 lbs. Includes one magazine and muzzle brake.
GLFA GL15223PSBLK 223 WYLDE PSTL 7.5 SPLATTER
$571.99
5 in stock
| Weight | 8.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.70 × 10.70 × 3.00 in |
| Capacity | 30+1 |
| Barrel Length Range | 7" to 7.99" |
| Barrel Length | 7.50" |
| Weight | 5 lbs |
| Caliber | 223 Wylde |
| FireArm | yes |
| Grips | Mil-Spec |
| Safety | Safety Selector Switch |
| Sights | None |
| Stock Finish | Black |
| Weight Range | 1 lbs to 1.99 lbs |
| Action | Semi-Auto |
| OAL | 23.50" |
| UPC | 638457791402 |
| MPN | GL15223PSBLK |
| Brand | GREAT LAKES FIREARMS |






Reviews
There are no reviews yet.