The Fierce Twisted Rogue features 2-Lug action in Stainless Steel; 70 degree bolt throw; spiral fluted bolt; Armour Lube black coating; TriggerTech custom adjustable trigger; Carbon Fiber ROGUE stock; integral bi-pod rail (front access); QD flush cup mounts; LR negative comb design fluted, hand lapped, deep spiral, steel barrel w/Match grade stainless barrel liner. Includes NYX muzzle brake.
Fierce Firearms TWROG7PRC20BRS Twisted Rogue 7mm PRC 20″ Smoked Bronze Cerakote Steel Threaded Barrel, Drilled & Tapped Steel Receiver LR Negative Comb, Sonora Ambush Camo Carbon Fiber Stock
$1,799.99
2 in stock
| Weight | 8.3200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 52.00 × 8.00 × 4.00 in |
| Caliber | 7mm PRC |
| Twist | 1:8" |
| Stock Finish Group | Digital Camouflage |
| Stock Description | LR Negative Comb |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Barrel Length | 20" |
| Muzzle | NYX Muzzle Brake |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Receiver Material | Steel |
| Trigger | TriggerTech Adjustable |
| FireArm | yes |
| Action | Bolt |
| Hand | Right Hand |
| Sights | None |
| Barrel Description | Steel Threaded |
| UPC | 853418403600 |
| MPN | TWROG7PRC20BRS |
| Brand | FIERCE FIREARMS |






Reviews
There are no reviews yet.