The Federal Premium loads start with the finest primers, The Buckshot uses copper-plated pellets to produce tight patterns and great downrange energy. It also puts more hits on target for impressive stopping power on predators, hogs and deer.
Federal P15400 Premium Magnum 12Gauge 2.75″ 9Pellets 1 1/8oz 00BuckShot 5 Per Box/50 Case
$10.99
365 in stock
| Weight | 0.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.20 × 2.50 × 1.00 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Muzzle Velocity | 1325 fps |
| Length | 2.75" |
| Hull Material | Plastic |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Shot Type | Buckshot |
| Shot Size | 00 Buck |
| Rounds Per Box | 5 |
| Boxes Per Case | 50 |
| Application | Hunting |
| Ounces | 1 1/8 oz |
| UPC | 029465001292 |
| MPN | P15400 |
| Brand | Federal |






Reviews
There are no reviews yet.