The Power-Shok features a Triple Plus wad system that provides better shot alignment and granulated plastic buffer to keep pellets uniform in shape for tight patterns.
Federal F2072B Power-Shok Magnum 20Gauge 3″ 18Pellets 1 1/4oz 2BuckShot 5 Per Box/50 Case
$12.99
2000 in stock
| Weight | 0.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.60 × 2.90 × 0.40 in |
| Ounces | 1 1/4 oz |
| Hull Material | Plastic |
| Rounds Per Box | 5 |
| Muzzle Velocity | 1100 fps |
| Gauge | 20 Gauge |
| Shot Type | Medium Game |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Shot Size | 2 Buck |
| Length | 3" |
| Boxes Per Case | 50 |
| Application | Hunting |
| UPC | 029465009809 |
| MPN | F2072B |
| Brand | Federal |






Reviews
There are no reviews yet.