The exclusive polymer coating in Syntech range ammunition prevents harsh metal-on-metal contact between the bullet and bore, eliminating copper and lead fouling. Combined with clean-burning powders and the Catalyst lead-free primer, Syntech loads keep guns cleaner, longer, to shoot more and shoot better.
Federal AE9SJ2 American Eagle Syntech Range 9mmLuger 124gr Total Syntech Jacket Flat Nose 50 Per Box/10 Case
$18.99
1000 in stock
| Weight | 1.4300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.80 × 5.10 × 1.40 in |
| Caliber | 9mm Luger |
| Bullet Type | Total Syntech Jacket Flat Nose |
| Muzzle Velocity | 1110 fps |
| Bullet Coating | Syntech |
| Casing Material | Brass |
| Application | Target Shooting |
| Rounds Per Box | 50 |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Bullet Weight | 124 gr |
| Boxes Per Case | 10 |
| Muzzle Energy | 339 ft lbs |
| UPC | 604544625769 |
| MPN | AE9SJ2 |
| Brand | Federal |






Reviews
There are no reviews yet.