The Girsan Match Model MCP35 uilt on a steel frame and slide, the MCP35 boasts a 15+1 capacity in a staggered column magazine. Built on a steel frame and slide. Features short recoil for both the average shooter and competitive shooter including an extended beavertail, fiber optic front sight, G10 grips, straight clean-break trigger, beveled magwell & windage/elevation adjustable rear sight.
EAA GIRSAN 390465 MCP 35 Match 9mm Luger 15+1, 4.87″ Stainless Steel Barrel, Matte Black Serrated Slide, Matte Black Steel Frame w/Beavertail, Black/Gray Checkered Grip, Ambidextrous
$652.99
4 in stock
| Weight | 3.5700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.60 × 8.60 × 3.10 in |
| Caliber | 9mm Luger |
| FireArm | yes |
| Slide Description | Serrated |
| Safety | Ambidextrous |
| Sight Configuration | Fiber Optic Front/Adj Rear |
| Action | SAO |
| Barrel Length | 4.87" |
| Frame Finish | Matte Black |
| Grips | Black/Gray Checkered |
| Capacity | 15+1 |
| UPC | 741566905483 |
| MPN | 390465 |






Reviews
There are no reviews yet.