Introducing the TREK-22 the ultimate truck gun, designed for easy handling and transport. Features an overall length of 26.50″; free-floated barrel; straight blade trigger; suppressor ready; reduced trigger pull weight. The TREK-22 includes integrated M-LOK slots, sling studs and a MIL-STD-1913 picatinny rail, offering ample options for personalizing rifles. The chassis retains all factory controls and is compatible with standard 10/22 rotary magazines and large-capacity magazines. Constructed from impact-resistant Glass Reinforced Polymer. Includes 10rd magazine and user manual.
Desert Tech TRKRF2218GRN Trek-22 Green Compact 22 LR 18″ Free Floating Steel Barrel, Picatinny Rail Receiver, M-LOK Handguards, Fixed Polymer Stock, Suppressor Ready
$710.99
1 in stock
| Weight | 6.1800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.50 × 9.00 × 3.70 in |
| Weight | 4.80 lbs |
| Weight Range | 4 lbs to 4.99 lbs |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Barrel Description | Free Floating Steel |
| Trigger | Straight Blade |
| FireArm | yes |
| Safety | Safety Selector Switch |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Length | 18" |
| Stock Finish Group | Green |
| OAL | 26.75" |
| Caliber | 22 LR |
| UPC | 813865029471 |
| MPN | TRKRF2218GRN |
| Brand | DESERT TECH |






Reviews
There are no reviews yet.