This model of the 38 Super is a single action that features a 5″ stainless barrel, stainless frame, white dot sights, and checkered rosewood grips. It has a 9+1 capacity, standard grip thumb safety, and features a service hammer, and long trigger.
Colt Mfg O1911CSS38 1911 Government 38 Super 9+1 5″ Stainless National Match Barrel, Serrated Stainless Steel Slide & Frame w/Beavertail, Diamond Checkered Rosewood
$1,150.99
25 in stock
| Weight | 4.4800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.20 × 8.60 × 2.80 in |
| Safety | Ambidextrous Grip/Thumb |
| Grips | Diamond Checkered Rosewood |
| Capacity | 9+1 |
| Barrel Length | 5" |
| Frame Material | Steel |
| Sight Configuration | 3-Dot White |
| Caliber | 38 Super |
| FireArm | yes |
| Frame Finish | Stainless |
| Slide Description | Serrated |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Action | SAO |
| UPC | 098289112248 |
| MPN | O1911CSS38 |
| Brand | Colt Mfg |






Reviews
There are no reviews yet.