Cimarron’s Arizona Ranger SA is the best competition ready model in our extensive line of classic peacemaker-style revolvers. What sets this sixgun apart from other single actions are the wide square-notch rear sight and wide constant width front sight, along with slim checkered grips for a better and firmer hand fit, and an action tuned in the U.S. by Cimarron’s skilled gunsmiths. This fine tuning incorporates Cimarron’s made in USA competition hammer and trigger/bolt springs that are lighter, smoother and permit a crisp, no-creep trigger pull, and improved internal parts to enhance reliability. Get yours with a Pre-War frame, and standard hammer. Each Arizona Ranger six-shooter sports “Arizona Ranger” engraved on the barrel.
Cimarron AR401 Arizona Ranger 357 Mag 6 5.50″ Blue w/Engraved “Arizona Ranger” Steel Barrel, Blued Cylinder Color Case Hardened Steel Frame, Checkered Walnut Grip, Exposed Hammer
$812.99
Out of stock
| Weight | 3.3100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.10 × 6.30 × 2.00 in |
| Caliber | 357 Mag |
| Weight | 2.50 lbs |
| Barrel Finish | Blue w/Engraved "Arizona Ranger" |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| OAL | 11.10" |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Cylinder Finish | Blued |
| Barrel Length | 5.50" |
| Action | SAO |
| Sights | Blade Front/Notched Rear |
| Frame Description | Steel Frame |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |
| Grips | Checkered Walnut |
| UPC | 844234240456 |
| MPN | AR401 |
| Brand | Cimarron |






Reviews
There are no reviews yet.