Built from the most advanced materials, the Summit TI is the ultimate refinement of our passion for carbon fiber. The titanium action is machined with a 0 MOA picatinny split rail, matched with a light target contour Christensen Arms carbon fiber wrapped barrel and finished with a titanium radial muzzle brake. Gunstock options include our legendary aerograde carbon fiber stocks in both sporter and thumbhole options. The Summit TI weighs in starting at 5.50 pounds and features a Christensen Arms Half-MOA Guarantee.
Christensen Arms CA10269H14221 Summit TI Full Size 6.5 Creedmoor 4+1, 24″ Natural Titanium Steel Threaded Barrel, Natural Titanium Aluminum Receiver, Black w/Gray Webbing Fixed Thumbhole Stock
$5,499.99
Out of stock
| Weight | 23.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.00 × 14.20 × 5.00 in |
| Twist | 1:8" |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Sights | Integrated Base |
| Barrel Length | 24" |
| FireArm | yes |
| Capacity | 4+1 |
| Action | Bolt |
| Receiver Material | Aluminum |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| OAL | 44.50" |
| Caliber | 6.5 Creedmoor |
| Stock Finish Group | Black |
| Hand | Right Hand |
| Stock Description | Thumbhole |
| Weight | 5.50 lbs |
| Barrel Description | Steel Threaded |
| Trigger | Adjustable Match |
| Muzzle | Radial Muzzle Brake |
| UPC | 810651025655 |
| MPN | CA10269H14221 |
| Brand | CHRISTENSEN ARMS |






Reviews
There are no reviews yet.