Charter made its name with the classic .38 Undercover. It offers a lighter weight, barrel and superior safety features that make them ideal for concealed carry situations.
Charter Arms 53860 Undercover Lite Santa Fe Sky Small 38 Special, 5 Shot 2″ Stainless Steel Barrel & Cylinder, Turquoise Aluminum Frame w/Black Finger Grooved Rubber Grip, Exposed Hammer
$426.99
23 in stock
| Weight | 1.9300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.40 × 8.00 × 3.20 in |
| Caliber | 38 Special |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| Barrel Finish | Stainless |
| Cylinder Finish | Stainless |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Weight | 12 oz |
| Action | DA/SA |
| Frame Description | Turquoise Aluminum |
| Capacity | 5 |
| Weight Range | 9 oz to 15.99 oz |
| OAL | 3.75" |
| Frame Size | Small |
| Sights | Fixed Front |
| Grips | Black Finger Grooved Rubber |
| Barrel Length | 2" |
| UPC | 678958538601 |
| MPN | 53860 |
| Brand | Charter Arms |






Reviews
There are no reviews yet.