Charter Arms versatile Pathfinder is a great introductory revolver for the novice shooter or anyone who needs a low recoil revolver. It has the look, feel and weight of a higher-caliber revolver, allowing you to gain proficiency.
Charter Arms 52230 Pathfinder Lite Pink Lady Small 22 LR, 8 Shot 2″ Matte Stainless Steel Barrel & Cylinder, Pink Aluminum Frame w/Black Finger Grooved Rubber Grip, Exposed Hammer
$457.99
7 in stock
| Weight | 2.0850 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.40 × 8.00 × 3.20 in |
| Capacity | 8 |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Action | DA/SA |
| Frame Description | Aluminum Frame |
| Weight Range | 9 oz to 15.99 oz |
| OAL | 3.75" |
| Barrel Finish | Matte Stainless |
| Cylinder Finish | Matte Stainless |
| Frame Size | Small |
| Caliber | 22 LR |
| Weight | 16 oz |
| Sights | Fixed Front |
| Grips | Black Finger Grooved Rubber |
| Barrel Length | 2" |
| UPC | 678958522303 |
| MPN | 52230 |
| Brand | Charter Arms |






Reviews
There are no reviews yet.