Charles Daly’s 301 pump-action shotgun is the definition of reliability. It has a aluminum receiver with a steel barrel, single trigger, vent rib, and brass bead front sight.
Charles Daly 930226 301 20 Gauge 3″ 4+1 26″ Vent Rib Barrel, Full Coverage Mossy Oak Obsession Camouflage, Checkered Synthetic Stock & Forend, Auto Ejection, Includes 3 Choke Tubes
$373.99
Out of stock
| Weight | 8.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.50 × 7.20 × 3.00 in |
| Safety | Manual Thumb |
| Gauge | 20 Gauge |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Trigger | Single |
| Sights | Brass Bead Front |
| FireArm | yes |
| Capacity | 4+1 |
| Barrel Length | 26" |
| Hand | Right Hand |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Barrel Description | 26" Vent Rib |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Action | Pump |
| Chamber | 3" |
| OAL | 46.25" |
| Weight | 6.60 lbs |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Choke Configuration | Win Choke |
| UPC | 8053800941341 |
| MPN | 930226 |
| Brand | Charles Daly Chiappa |






Reviews
There are no reviews yet.