The Charles Daly 601 semi-auto shotgun is not only versatile but very affordable. Its receiver is machined from solid bars of aluminum alloy creating a lightweight yet exceptionally strong shotgun that will handle both 2.75″ and 3″ shells reliably.
Charles Daly 930204 601 12 Gauge 4+1 3″ 28″ Vent Rib Blued Barrel, Black Anodized Aluminum Receiver, Black Synthetic Stock, Includes 5 Choke Tubes
$307.99
Out of stock
| Weight | 9.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.30 × 7.30 × 2.80 in |
| OAL | 48.50" |
| Gauge | 12 Gauge |
| Safety | Manual Thumb |
| Barrel Length | 28" |
| Barrel Description | 28" Vent Rib |
| Sights | Brass Bead Front |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| FireArm | yes |
| Capacity | 4+1 |
| Stock Finish Group | Black |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Weight | 7.10 lbs |
| Chamber | 3" |
| Hand | Right |
| Chokes Included | F,IC,IM,M,SK |
| Choke Configuration | Beretta/Benelli Choke |
| Action | Semi-Auto |
| UPC | 8053800941099 |
| MPN | 930204 |
| Brand | Charles Daly Chiappa |






Reviews
There are no reviews yet.