Reserve Series Over-and-Unders are equally at home in upland fields or shooting clays or 5-Stand. Durable, reliable, and affordable, these well-appointed break-actions are loaded with refined details traditionally reserved for high-end double guns.
Mossberg 75470 Silver Reserve Eventide Full Size 12 Gauge Break Open 3″ 2rd 28″ Matte Blued Over/Under Vent Rib Barrel, Matte Blue w/Logo Steel Receiver, Black Synthetic Stock
$702.99
Out of stock
| Weight | 9.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.30 × 9.10 × 2.50 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Choke Configuration | Field-Set |
| Barrel Length | 28" |
| Weight | 7 lbs |
| Chokes Included | 5 |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| Receiver Description | Engraved |
| Capacity | 2rd |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Barrel Description | Over/Under Vent Rib |
| Action | Break Open |
| FireArm | yes |
| Safety | Tang |
| Stock Finish Group | Black |
| Hand | Right Hand |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Stock Description | Fixed |
| Chamber | 3" |
| OAL | 45" |
| UPC | 884110754707 |
| MPN | 75470 |
| Brand | Mossberg |






Reviews
There are no reviews yet.