The Winchester XPR Extreme rifle is a step forward in design and manufacturing, bringing you a high-performance hunting rifle. Tungsten Cerakote finish on the receiver and barrel protects better than traditional bluing or bare stainless. Featuring threaded, drilled and tapped, fluted, button rifled barrel; steel receiver; composite stock; M.O.A. Trigger System; Inflex recoil pad; installed sling swivels; bolt unlock button; recessed target crown and 2-position thumb safety. Includes threaded muzzle brake.
Winchester Repeating Arms 535800299 XPR Extreme 308 Win 3+1 24″ Tungsten Cerakote Fluted Threaded Barrel & Drilled & Tapped Steel Receiver, Fixed TrueTimber VSX Synthetic Stock
$806.99
26 in stock
| Weight | 0.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.00 × 0.00 × 0.00 in |
| Twist | 1:8" |
| Trigger | M.O.A. Trigger System |
| Capacity | 3+1 |
| Weight | 7 lbs |
| Receiver Material | Steel |
| Muzzle | Recessed Target Crown |
| OAL | 42" |
| Barrel Length | 24" |
| Barrel Description | Fluted Threaded |
| FireArm | yes |
| Caliber | 308 Win |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Sights | None |
| Stock Description | Fixed |
| Safety | 2 Position Thumb |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Action | Bolt Short Action |
| UPC | 048702028595 |
| MPN | 535800299 |
| Brand | Winchester Guns |






Reviews
There are no reviews yet.