The Xpert from Winchester Repeating Arms combines accuracy, dependability and style in a lightweight bolt-action package. Chambered in 22 LR, the Xpert features a precision Rimfire M.O.A. Trigger, button-rifled barrel with Bentz-style chamber and recessed target crown and lightweight polymer stock.
Winchester Repeating Arms 525209102 Xpert SR 22 LR 10+1 16.50″ Threaded, Gray Barrel/Rec, Forged Carbon Gray Skeletonized Stock, Adjustable Sights
$398.99
25 in stock
| Weight | 6.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 45.00 × 6.20 × 3.00 in |
| Weight Range | 4 lbs to 4.99 lbs |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Receiver Material | Steel |
| Barrel Length | 16.50" |
| Capacity | 10+1 |
| FireArm | yes |
| Action | Bolt |
| Stock Description | Skeletonized |
| Hand | Right Hand |
| OAL | 36.25" |
| Weight | 4.50 lbs |
| Stock Finish Group | Gray |
| Muzzle | Threaded |
| Safety | Lever |
| Twist | 1:16" |
| Caliber | 22 LR |
| UPC | 048702026096 |
| MPN | 525209102 |
| Brand | Winchester Guns |






Reviews
There are no reviews yet.