The Winchester Xpert combines accuracy, dependability and style in a lightweight bolt-action package. Chambered in 17 WSM, the Xpert features a precision Rimfire M.O.A. Trigger; button-rifled barrel with Bentz-style chamber; molded polymer stock; front and rear sling eyelets; threaded muzzle with knurled thread protector; drilled & tapped; adjustable rear sight and ramped post front sight; ambidextrous magazine release using side-mounted rails or release tab. Includes one 8rd rotary magazine.
Winchester Repeating Arms 525201186 Xpert Full Size 17 WSM 8+1 16.50″ Matte Black Threaded Sporter Barrel, Drilled & Tapped Steel Receiver, Gray Synthetic Molded Stock
$398.99
7 in stock
| Weight | 0.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.00 × 0.00 × 0.00 in |
| Caliber | 17 WSM |
| Weight | 4.80 lbs |
| Weight Range | 4 lbs to 4.99 lbs |
| Trigger | M.O.A. Trigger System |
| Twist | 1:9" |
| Muzzle | Target Crown |
| Barrel Length | 16.50" |
| FireArm | yes |
| Action | Bolt |
| OAL | 34.75" |
| Barrel Description | Threaded Sporter |
| Stock Finish Group | Gray |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Sights | Ramped Post Front/Adj Rear |
| Capacity | 8+1 |
| Stock Description | Molded |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| UPC | 048702027079 |
| MPN | 525201186 |
| Brand | Winchester Guns |






Reviews
There are no reviews yet.