Pump shotgun that is built for speed and reliability. Full-coverage Realtree Max-7 finish. Dual action bars and strong rotary bolt. Barrel features hard chrome plated chamber and bore for added durability. TRUGLO fiber-optic front sight.
Winchester Repeating Arms 512431292 SXP Waterfowl Hunter 12 Gauge 3.5″ 4+1 (2.75″) 28″ Chamber, Realtree Max-7, TruGlo Fiber Optic Sight, Includes 3 Invector-Plus Chokes
$488.99
1 in stock
| Weight | 9.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.70 × 9.10 × 3.00 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length | 28" |
| Weight | 7 lbs |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| FireArm | yes |
| Chamber | 3.5" |
| Capacity | 4+1 |
| Barrel Description | Back-Bored Vent Rib |
| Choke Configuration | Invector-Plus Flush |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Action | Pump |
| OAL | 49" |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Safety | Crossbolt |
| UPC | 048702024177 |
| MPN | 512431292 |
| Brand | Winchester Guns |






Reviews
There are no reviews yet.