Pick up the Winchester Super X Pump (SXP) shotgun and experience the light weight, centered balance and instant pointability firsthand. The Super X design provides you with the fastest follow-up shots. No other pump offers the feeling of an inertia-assisted slide-action that can deliver three shots in a half second. Whether its super-speed clays or fast-flushing upland game, keep up with shootings fastest action with the Super X Pump, the perfect choice for pump shotgun lovers. This Hybrid Hunter model features a Mossy Oak Bottomland camo finish.
Winchester Repeating Arms 512364691 SXP Hybrid Hunter 20 Gauge 26″ 4+1 3″ Flat Dark Earth Perma-Cote Rec/Barrel Mossy Oak Bottomland Stock Right Hand (Full Size) Includes 3 Invector-Plus Chokes
$449.99
7 in stock
| Weight | 8.7000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.00 × 9.40 × 3.00 in |
| OAL | 47" |
| Gauge | 20 Gauge |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Weight | 6.80 lbs |
| FireArm | yes |
| Capacity | 4+1 |
| Barrel Length | 26" |
| Choke Configuration | Invector-Plus Flush |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Action | Pump |
| Chamber | 3" |
| Sights | TruGlo Fiber Optic Front |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Safety | Crossbolt |
| Barrel Description | Vent Rib |
| UPC | 048702020155 |
| MPN | 512364691 |
| Brand | Winchester Guns |






Reviews
There are no reviews yet.