Winchester’s Super X Autoloading shotgun has a worldwide reputation for speed, reliability and handling. The Super X4 is lighter, faster cycling, smoother swinging and more ergonomic than ever before. The self-adjusting active valve system cycles a wide variety of loads while reducing “felt recoil”, while an active valve system adjusts gas pressures using Quadra-Vent technology. Quadra-Vent Ports vent excess gases for cleaner operation. Its stock features improved ergonomics, a smaller pistol grip and textured gripping surfaces give your hands a sure, non-slip grip. It also utilizes LOP spacers and a Inflex technology recoil pad. The SX4 barrel features back-bored technology and Invector-Plus choke tubes. This Hybrid Hunter model features a Mossy Oak Shadow Grass Habitat finish.
Winchester Repeating Arms 511310292 SX4 Hybrid Hunter 12 Gauge 3.5″ Chamber 4+1 2.75″ 28″, FDE Cerakote Rec/Barrel, Mossy Oak Shadow Grass Habitat Furniture, TruGlo Fiber Optic Sight Left Hand
$1,274.99
Out of stock
| Weight | 9.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.50 × 9.30 × 3.10 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length | 28" |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| FireArm | yes |
| Chamber | 3.5" |
| Capacity | 4+1 |
| Barrel Description | Back-Bored Vent Rib |
| Trigger | Drop-Out |
| Choke Configuration | Invector-Plus Flush |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Hand | Left Hand |
| Sights | TruGlo Fiber Optic Front |
| OAL | 49" |
| Weight | 7.20 lbs |
| Action | Semi-Auto |
| Safety | Reversible Button |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| UPC | 048702025952 |
| MPN | 511310292 |
| Brand | Winchester Guns |






Reviews
There are no reviews yet.