The SX4 Hybrid is built on the bulletproof Active Valve system. It has a solid operating mechanism, improved balance, larger controls, and ultra-durable internal operating components. The durable black composite stock is paired with a tough Cerakote finish on the receiver and barrel.
Winchester Repeating Arms 511251292 SX4 Hybrid 12 Gauge 28″ 4+1 3.5″ Gray Cerakote Rec/Barrel Black Stock Right Hand (Full Size) Includes 3 Invector-Plus Chokes
$1,081.99
Out of stock
| Weight | 9.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.50 × 9.00 × 3.00 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length | 28" |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| FireArm | yes |
| Chamber | 3.5" |
| Capacity | 4+1 |
| Choke Configuration | Invector-Plus Flush |
| Stock Finish Group | Black |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Sights | TruGlo Fiber Optic Front |
| OAL | 49" |
| Weight | 7.20 lbs |
| Hand | Right |
| Safety | Reversible Safety Button |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Description | Vent Rib |
| UPC | 048702018640 |
| MPN | 511251292 |
| Brand | Winchester Guns |






Reviews
There are no reviews yet.