The SX4 Field is a step forward from the fastest shotgun in the world: the original SX4. At the top of the list is improved ergonomics, the stock and forearm are configured to give you a “quick to the shoulder” feel, and the larger safety and bolt release make function easy and fast. It has a satin, oil-finished walnut stock with a matte black aluminum alloy receiver.
Winchester Repeating Arms 511210391 SX4 Field 12 Gauge 26″ 4+1 3″ Matte Black Rec/Barrel Oiled Walnut Stock Right Hand (Full Size) Includes 3 Invector-Plus Chokes
$801.99
Out of stock
| Weight | 9.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.80 × 9.50 × 3.50 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| OAL | 47" |
| Barrel Length | 26" |
| Barrel Description | Back-Bored Vent Rib |
| Trigger | Drop-Out |
| Choke Configuration | Invector-Plus Flush |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Sights | TruGlo Long Bead Fiber Optic Front |
| Safety | Ambidextrous Crossbolt |
| Action | Semi-Auto |
| Receiver Description | Black Aluminum |
| Weight | 6.10 lbs |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| FireArm | yes |
| Capacity | 4+1 |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Chamber | 3" |
| Stock Description | Turkish Walnut |
| Hand | Right |
| UPC | 048702007392 |
| MPN | 511210391 |
| Brand | Winchester Guns |






Reviews
There are no reviews yet.