The XPR Renegade Long Range SR goes ten steps further with all the accuracy features you need for long-range shooting, starting with a Grayboe Renegade Long Range stock. The trim, vertical grip, along with a wide, flattened fore-end and undercut buttstock create an exceptionally stable platform that performs superbly on the bench, but proves itself in the field as well. Featuring threaded muzzle; Perma-cote matte black finish; Inflex technology recoil pad; M.O.A. Trigger System; bolt unlock button; Two-Position thumb safety; recessed Target Crown; Button-Rifled, Free-Floated, Sporter Steel barrel and detachable box magazine.
Winchester Guns 535732289 XPR SR 6.5 Creedmoor 3+1 Cap 22″ TB Black Perma-Cote Rec Green with Black Webbing Grayboe Renegade Long Range Stock Right Hand with MOA Trigger System (Full Size)
$1,155.99
10 in stock
| Weight | 10.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 50.00 × 9.60 × 3.40 in |
| Weight | 8.80 lbs |
| Twist | 1:8" |
| Trigger | M.O.A. Trigger System |
| Capacity | 3+1 |
| Stock Finish Group | Brown |
| Receiver Material | Steel |
| Muzzle | Recessed Target Crown |
| OAL | 42" |
| Safety | Two-Position |
| Stock Description | Grayboe Renegade LR |
| FireArm | yes |
| Barrel Length | 22" |
| Action | Bolt |
| Caliber | 6.5 Creedmoor |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Hand | Right Hand |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Sights | None |
| Barrel Description | Threaded Sporter |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
| UPC | 048702010347 |
| MPN | 535732289 |
| Brand | Winchester Guns |






Reviews
There are no reviews yet.