Pick up the Winchester Super X Pump (SXP) shotgun and experience the light weight, centered balance and instant pointability firsthand. The Super X design provides you with the fastest follow-up shots. No other pump offers the feeling of an inertia-assisted slide-action that can deliver three shots in a half second. Whether its super-speed clays or fast-flushing upland game, keep up with shootings fastest action with the Super X Pump, the perfect choice for pump shotgun lovers. This Long Beard model features a pistol grip stock with spacers and interchangeable comb height pieces. Included is a Long Beard choke.
Winchester Guns 512320290 SXP Long Beard 12 Gauge 24″ 3+1 3.5″ Mossy Oak Break-Up Country Fixed Pistol Grip Stock Right Hand (Full Size)
$578.99
Out of stock
| Weight | 9.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.70 × 9.10 × 3.00 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Trigger | Standard |
| Sights | Adjustable TruGlo Fiber Optic Front & Rear |
| Weight | 7 lbs |
| Stock Description | Fixed Pistol Grip with Interchangeable Comb |
| Chokes Included | XF Long Beard Turkey |
| Barrel Length | 24" |
| FireArm | yes |
| Metal Finish Group | Natural Camouflage |
| Chamber | 3.5" |
| Capacity | 4+1 |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Barrel Description | Back-Bored Vent Rib |
| Choke Configuration | Invector-Plus Flush |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Action | Pump |
| Hand | Right |
| Receiver Description | Mossy Oak Break-Up Country Aluminum Alloy |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| OAL | 45" |
| Safety | Crossbolt |
| UPC | 048702006517 |
| MPN | 512320290 |
| Brand | Winchester Guns |






Reviews
There are no reviews yet.