Super X is one of the most diverse and proven lines of shotshells in history and brings with it decades of shotshell know-how packed in every hull. It is ideal for upland and small game hunters across North America. Super X offers the best mix of in-the-field or on-the-range quality with off-the-shelf value
Winchester Ammo XB12300VP Super X 12Gauge 3″ 15Pellets 00Buck Shot 15 Per Box/10 Case *Value Pack
$28.99
Out of stock
| Weight | 2.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.20 × 2.90 × 2.70 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Hull Material | Plastic |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Muzzle Velocity | 1210 fps |
| Shot Size | 00 Buck |
| Shot Type | Buffered |
| Ounces | 15 Pellets |
| Length | 3" |
| Boxes Per Case | 10 |
| Application | Hunting |
| Rounds Per Box | 15 |
| UPC | 020892016514 |
| MPN | XB12300VP |
| Brand | Winchester Ammo |






Reviews
There are no reviews yet.