Super X is one of the most diverse and proven lines of shotshells in history and brings with it decades of shotshell know-how packed in every hull. It is ideal for upland and small game hunters across North America. Super X offers the best mix of in-the-field or on-the-range quality with off-the-shelf value
Winchester Ammo XB121VP25 Super X 12Gauge 2.75″ 16Pellets 1Buck Shot 25 Per Box/10 Case *Value Pack
$44.99
172 in stock
| Weight | 2.9700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.30 × 4.10 × 2.60 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Shot Size | 1 Buck |
| Length | 2.75" |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Shot Type | Buffered |
| Rounds Per Box | 25 |
| Ounces | 16 Pellets |
| Boxes Per Case | 10 |
| Application | Hunting |
| Muzzle Velocity | 1250 fps |
| UPC | 020892025301 |
| MPN | XB121VP25 |
| Brand | Winchester Ammo |






Reviews
There are no reviews yet.