Deer Season XP ammunition combines our extensive experience into a product engineered specifically for deer hunters. The Extreme Point bullet features an oversized impact diameter. A bigger impact diameter means more impact trauma, better energy transfer, and larger wound cavities for faster knockdown.
Winchester Ammo X7DS Deer Season XP 7mmRemMag 140gr Extreme Point 20 Per Box/10 Case
$34.99
Out of stock
| Weight | 1.3500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.70 × 3.80 × 1.60 in |
| Casing Material | Brass |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Muzzle Velocity | 3100 fps |
| Bullet Weight | 140 gr |
| Bullet Type | Extreme Point |
| Caliber | 7mm Rem |
| Boxes Per Case | 10 |
| Muzzle Energy | 2987 ft lbs |
| Application | Hunting |
| Rounds Per Box | 20 |
| UPC | 020892221536 |
| MPN | X7DS |
| Brand | Winchester Ammo |






Reviews
There are no reviews yet.