Winchester Super-Target features a hinged wad for reduced recoil and increased velocity. Clean burning powders and primers won’t gum up shotgun actions with unnecessary residue, yet still deliver reliable ignition and consistent patterns with every squeeze of the trigger.
Winchester Ammo TRGT127 Super-Target Light Target 12Gauge 2.75″ 1 1/8oz 7.5Shot 25 Per Box/10 Case
$8.99
1599 in stock
| Weight | 2.3500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.20 × 4.20 × 2.60 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Length | 2.75" |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Muzzle Velocity | 1145 fps |
| Application | Sport Shooting |
| Rounds Per Box | 25 |
| Boxes Per Case | 10 |
| Shot Size | 7.5 |
| Ounces | 1 1/8 oz |
| UPC | 020892016231 |
| MPN | TRGT127 |
| Brand | Winchester Ammo |






Reviews
There are no reviews yet.