Defender is Winchesters most comprehensive line of threat-stopping ammunition for personal defense. The shotshell loads are uniquely is tailored to personal defense.
Winchester Ammo S202PD25 Defender 20Gauge 2.75″ 7/8oz 2Shot 25 Per Box/10 Case
$41.99
20 in stock
| Weight | 1.9950 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.70 × 3.70 × 2.60 in |
| Application | Home Defense |
| Gauge | 20 Gauge |
| Length | 2.75" |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Muzzle Velocity | 1145 fps |
| Ounces | 7/8 oz |
| Shot Type | Buffered |
| Rounds Per Box | 25 |
| Boxes Per Case | 10 |
| Shot Size | 2 |
| UPC | 020892230996 |
| MPN | S202PD25 |
| Brand | Winchester Ammo |






Reviews
There are no reviews yet.