From sporting clays to trap and skeet shoots, legendary Winchester AA shotshells are ideal for fun shoots and hard-core competitions. It continues the Winchester tradition of legendary excellence with unparalleled target-breaking performance that revolutionized the target shooting and reloading industry.
Winchester Ammo AA289 AA 28Gauge 2.75″ 3/4oz 9Shot 25 Per Box/10 Case
$18.99
460 in stock
| Weight | 1.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.40 × 3.20 × 2.70 in |
| Gauge | 28 Gauge |
| Length | 2.75" |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Shot Size | 9 |
| Application | Sport Shooting |
| Muzzle Velocity | 1200 fps |
| Rounds Per Box | 25 |
| Boxes Per Case | 10 |
| Ounces | 3/4 oz |
| UPC | 020892004467 |
| MPN | AA289 |
| Brand | Winchester Ammo |






Reviews
There are no reviews yet.