From sporting clays to trap and skeet shoots, legendary Winchester AA shotshells are ideal for fun shoots and hard-core competitions. It continues the Winchester tradition of legendary excellence with unparalleled target-breaking performance that revolutionized the target shooting and reloading industry.
Winchester Ammo AA1285 AA Light Target 12Gauge 2.75″ 1 1/8oz 8.5Shot 25 Per Box/10 Case
$14.99
110 in stock
| Weight | 2.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.20 × 4.10 × 2.60 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Length | 2.75" |
| Application | Sport Shooting |
| Ounces | 1 1/8 oz |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Muzzle Velocity | 1145 fps |
| Shot Size | 8.5 |
| Rounds Per Box | 25 |
| Boxes Per Case | 10 |
| UPC | 020892015333 |
| MPN | AA1285 |
| Brand | Winchester Ammo |






Reviews
There are no reviews yet.