The SXP Marine Extreme Defender shotgun is designed for harsh environments. Corrosion-resistant hard chrome plated barrel, magazine tube and other components. Composite pistol grip stock and ribbed forearm. Picatinny optics base with ghost ring rear sight and blade front sight. Black Chrome finish on the bolt and slide. Features Picatinny optics rail; side mounted Picatinny rails; heat shield; reversible Crossbolt safety; Inflex Technology recoil pad; back-bored technology; and two interchangeable comb pieces to adjust drop at comb. Invector-Plus Flush Breacher choke tube included.
WGUN 512464395 SXP MARINE EXT DEF 12 3 18 BLK
$539.99
Out of stock
| Weight | 9.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.50 × 9.00 × 3.00 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Stock Description | Adj Cheek Riser |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Weight | 7 lbs |
| FireArm | yes |
| Capacity | 5+1 |
| OAL | 38.50" |
| Choke Configuration | Invector-Plus Flush |
| Stock Finish Group | Black |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Sights | None |
| Chokes Included | Breacher |
| Barrel Description | Steel |
| Receiver Description | Picatinny Rail |
| Action | Pump |
| Chamber | 3" |
| Barrel Length | 18" |
| Safety | Crossbolt |
| UPC | 048702026607 |
| MPN | 512464395 |
| Brand | Winchester Guns |






Reviews
There are no reviews yet.