Pump shotgun that is built for speed and reliability. Composite stock with Woodland camouflage finish. Barrel and receiver are protected with Perma-Cote FDE finish. Dual action bars and strong rotary bolt. Barrel features hard chrome plated chamber and bore for added durability. TRUGLO fiber-optic front sight and ivory mid bead.
WGUN 512434291 SXP HYBRID 12-3.5 26 WDLND
$449.99
40 in stock
| Weight | 9.0600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.50 × 9.00 × 3.00 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| OAL | 47" |
| Chokes Included | Full/Improved Cylinder/Modified |
| Barrel Length | 26" |
| Barrel Description | Back-Bored Vent Rib |
| Trigger | Drop-Out |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Action | Pump |
| Sights | TruGlo Fiber Optic Front |
| Weight | 6.88 lbs |
| Choke Configuration | Invector-Plus |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Chamber | 3.50" |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| FireArm | yes |
| Capacity | 4+1 |
| Hand | Right Hand |
| Safety | Crossbolt |
| UPC | 048702024283 |
| MPN | 512434291 |
| Brand | Winchester Guns |






Reviews
There are no reviews yet.