Weatherby Select Plus with the ultimate in speed, power and velocity. It’s the flattest shooting, hardest hitting, most accurate ammo you can buy. It pairs Weatherby’s magnum design with the most popular bullet offerings from Barnes, Hornady, Swift, Berger and Nosler. With Select Plus there’s a bullet option to meet every hunting or shooting situation.
Weatherby N7MM160PT Select Plus 7mmWthbyMag 160gr Nosler Spitzer Partition 20 Per Box/10 Case
$98.99
Out of stock
| Weight | 1.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.90 × 3.90 × 1.30 in |
| Muzzle Velocity | 3200 fps |
| Bullet Type | Nosler Spitzer Partition |
| Casing Material | Brass |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Bullet Weight | 160 gr |
| Caliber | 7mm Wthby Mag |
| Muzzle Energy | 3638 ft lbs |
| Boxes Per Case | 10 |
| Application | Hunting |
| Rounds Per Box | 20 |
| UPC | 747115020362 |
| MPN | N7MM160PT |
| Brand | Weatherby |






Reviews
There are no reviews yet.