The Mark V Live Wild rifle was designed in partnership with Remi Warren. Featuring adjustable TriggerTech trigger; spiral fluted barrel and bolt; skeletonized bolt knob; radial Accubrake ST and hand-painted stock.
Weatherby MLW01N243NR4B Mark V Live Wild 243 Win 4+1 24″ Carbon Gray Cerakote Right Hand
$1,549.99
Out of stock
| Weight | 9.0500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 49.00 × 6.50 × 2.50 in |
| Muzzle | Accubrake ST |
| Twist | 1:7.50" |
| Caliber | 243 Win |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Receiver Material | Steel |
| Barrel Description | Fluted Threaded |
| FireArm | yes |
| Capacity | 4+1 |
| Barrel Length | 22" |
| Action | Bolt |
| Trigger | TriggerTech |
| Stock Finish Group | Black |
| Hand | Right Hand |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Sights | None |
| Stock Description | Fixed |
| Weight | 5.70 lbs |
| OAL | 43" |
| UPC | 747115454730 |
| MPN | MLW01N243NR4B |
| Brand | Weatherby |






Reviews
There are no reviews yet.