The Camilla Ultra Lightweight was designed by women, for women. The graceful lines are befitting of the way the stock fits female shooters. Featuring a shortened 13″ length of pull, slender forearm, a slimmer grip with a gentle palm swell and a higher comb for optimal scope-eye alignment. The recoil pad is fitted with an ergonomic cant to nest into the way a woman’s shoulder is built.
Weatherby MCU03N280AR6B Mark V Camilla Ultra Lightweight Compact 280 Ackley Improved 4+1 24″ Barrel, Midnight Bronze Cerakote Metal Finish, Black with Smoke/Gold Sponge Accents Monte Carlo Stock
$1,949.99
Out of stock
| Weight | 7.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48.80 × 6.40 × 2.50 in |
| Trigger | Fixed Monte Carlo |
| Stock Description | Monte Carlo |
| Caliber | 280 Ackley Improved |
| Muzzle | Accubrake ST |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Twist | 1:9" |
| Receiver Material | Steel |
| Safety | Thumb |
| Barrel Length | 24" |
| Barrel Description | Fluted Threaded |
| FireArm | yes |
| Capacity | 4+1 |
| Action | Bolt |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Stock Finish Group | Black |
| Hand | Right Hand |
| Sights | None |
| OAL | 45.25" |
| Weight | 5.80 lbs |
| UPC | 747115449385 |
| MPN | MCU03N280AR6B |
| Brand | Weatherby |






Reviews
There are no reviews yet.