Mark V rifles carry a wealth of features that enhance the shooter’s experience. The Mark V rifle is guaranteed to shoot a 3-shot group of .99″ or less at 100 yards (SUB-MOA) from a cold barrel when used with Weatherby factory or premium ammunition. TriggerTech’s trigger provides true zero-creep break, extremely short over-travel and is externally adjustable. The Accumark features a fluted #3 contour barrel, and hand-laid fiberglass stock with aluminum bedding blocks.
Weatherby MAM01N333WR8B Mark V Accumark 338-378 Wthby Mag 2+1 26″ Barrel, Graphite Black Cerakote Metal Finish, Gray Webbed Black Fixed Monte Carlo Stock
$1,999.99
Out of stock
| Weight | 12.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 49.00 × 6.00 × 2.70 in |
| Stock Description | Monte Carlo |
| Muzzle | Accubrake |
| Trigger | TriggerTech Field |
| Twist | 1:10" |
| Safety | 3-Position |
| Barrel Description | Fluted Threaded |
| FireArm | yes |
| Barrel Length | 26" |
| Action | Bolt |
| Caliber | 338-378 Wthby Mag |
| Stock Finish Group | Black |
| Hand | Right Hand |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Sights | None |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
| Weight | 8.30 lbs |
| Capacity | 2+1 |
| Metal Finish Group | Silver/Gray |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| OAL | 48.25" |
| UPC | 747115440245 |
| MPN | MAM01N333WR8B |
| Brand | Weatherby |






Reviews
There are no reviews yet.