Weatherby Select Plus with the ultimate in speed, power and velocity. It’s the flattest shooting, hardest hitting, most accurate ammo you can buy. It pairs Weatherby’s magnum design with the most popular bullet offerings from Barnes, Hornady, Swift, Berger and Nosler. With Select Plus there’s a bullet option to meet every hunting or shooting situation.
Weatherby M7PRC177HCB Select Plus 7mmPRC 177gr Hammer Custom 20 Per Box/10 Case
$98.99
Out of stock
| Weight | 1.5150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.00 × 3.80 × 1.70 in |
| Caliber | 7mm PRC |
| Muzzle Velocity | 2925 fps |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Muzzle Energy | 3362 ft lbs |
| Boxes Per Case | 10 |
| Bullet Type | Hammer Custom |
| Rounds Per Box | 20 |
| Bullet Weight | 177 GR |
| UPC | 747115453085 |
| MPN | M7PRC177HCB |
| Brand | Weatherby |






Reviews
There are no reviews yet.