The VK-1 is a lightweight, low profile, feature-rich, piston driven platform for the discerning shooter, features patented state of the art internal components, offering shooters a flatter, cleaner, more consistent shooting experience than traditional DI or legacy piston driven platforms in the lowest profile footprint on the market.
Vktr Industries V31100916618 VK-1 Forged 5.56 NATO 10.50″ SBA3 Brace Flat Dark Earth
$2,299.99
3 in stock
| Weight | 11.2400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.00 × 12.00 × 4.00 in |
| Barrel Length | 10.50" |
| Caliber | 5.56 NATO |
| OAL | 27.30"-29.90" |
| Grips | MAGPUL K2 |
| FireArm | yes |
| Weight | 6 lbs |
| Barrel Length Range | 10" to 10.99" |
| UPC | 810155166182 |
| MPN | V31100916618 |
| Brand | VKTR INDUSTRIES |






Reviews
There are no reviews yet.