This over/under shotgun from Tristar is chambered for 20 ga Bore. The CYPHER shotgun features a barrel length of 28″ , accepts 3″ shells and reflects the quality firearm craftsmanship expected from Tristar.
TriStar 33164 Cypher Over/Under 20 Gauge 3″ 2rd 28″ Blued Chrome-Lined, Stainless Steel Rec, Deluxe Walnut Furniture, Fiber Optic Sight, 5 Ext. Chokes
$678.99
3 in stock
| Weight | 8.5800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.00 × 10.50 × 3.50 in |
| OAL | 45.50" |
| Barrel Length | 28" |
| Barrel Description | Chrome Lined |
| Gauge | 20 Gauge |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| FireArm | yes |
| Capacity | 2rd |
| Hand | Ambidextrous |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Stock Description | Fixed |
| Chamber | 3" |
| Weight | 6.30 lbs |
| Action | Break Open |
| Safety | Top Tang |
| Chokes Included | F,IC,IM,M,SK Extended |
| UPC | 713780331645 |
| MPN | 33164 |
| Brand | TriStar |






Reviews
There are no reviews yet.