The Trinity features a solid frame for durability and strength, sealed actions to keep dirt out. It utilizes self-adjusting locking lugs, top tang barrel selector and safety, steel mono-block barrel construction and deluxe walnut furniture
TriStar 33144 Trinity II LT Over/Under 20 Gauge Break Open 3″ 2rd 28″ Blued Barrel, Silver Aluminum Rec, Deluxe Walnut Furniture, Fiber Optic Sight, 5 Chokes
$603.99
8 in stock
| Weight | 7.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.20 × 9.00 × 2.60 in |
| Barrel Length | 28" |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| Receiver Description | Engraved |
| Capacity | 2rd |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Barrel Description | Chrome Lined Vent Rib |
| Chokes Included | F,IC,IM,M,SK |
| Action | Break Open |
| Safety | Top Tang |
| Gauge | 20 Gauge |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight | 5.40 lbs |
| FireArm | yes |
| Choke Configuration | MobilChoke |
| Hand | Right Hand |
| Chamber | 3" |
| Trigger | Single Selective |
| UPC | 713780331447 |
| MPN | 33144 |
| Brand | TriStar |






Reviews
There are no reviews yet.