The Trinity features a solid frame for durability and strength, sealed actions to keep dirt out. It utilizes self-adjusting locking lugs, top tang barrel selector and safety, steel mono-block barrel construction and deluxe walnut furniture
TriStar 33130 Trinity II Over/Under 12 Gauge Break Open 3″ 2rd 28″ Blued Barrel, Silver Steel Rec, Deluxe Walnut Furniture, Fiber Optic Sight, 5 Chokes
$784.99
2 in stock
| Weight | 9.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.50 × 9.00 × 2.50 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length | 28" |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Weight | 6.80 lbs |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| FireArm | yes |
| Receiver Description | Engraved |
| Capacity | 2rd |
| Choke Configuration | MobilChoke |
| Hand | Right Hand |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Barrel Description | Chrome Lined Vent Rib |
| Chamber | 3" |
| Chokes Included | F,IC,IM,M,SK |
| Action | Break Open |
| Safety | Top Tang |
| Trigger | Single Selective |
| UPC | 713780331300 |
| MPN | 33130 |
| Brand | TriStar |






Reviews
There are no reviews yet.