The Trinity features a solid frame for durability and strength, sealed actions to keep dirt out. It utilizes self-adjusting locking lugs, top tang barrel selector and safety, steel mono-block barrel construction and Turkish Walnut with semi-gloss finish. This model features an engraved receiver with 24K gold inlay.
TriStar 33106 Trinity O/U 16 Gauge 28″ 2rd 2.75″ Silver Engraved with 24K Gold Inlay Rec Turkish Walnut Stock Right Hand (Full Size) Includes 5 MobilChoke
$548.99
Out of stock
| Weight | 13.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.50 × 8.00 × 2.50 in |
| Barrel Length | 28" |
| Stock Finish Group | Brown/Tan |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Receiver Description | Engraved with 24K Gold Inlay |
| Chamber | 2.75" |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| FireArm | yes |
| Gauge | 16 Gauge |
| Choke Configuration | MobilChoke |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Barrel Description | Vent Rib Chrome-Lined |
| Hand | Right |
| Chokes Included | F,IC,IM,M,SK |
| Action | Break Open |
| Capacity | 2 |
| Safety | Top Tang |
| Weight | 6.70 lbs |
| Trigger | Single Selective |
| UPC | 713780331065 |
| MPN | 33106 |
| Brand | TriStar |






Reviews
There are no reviews yet.