The Cobra III pump action shotgun that allows you to shoot light target loads to heavy waterfowl loads. It utilizes a Beretta/Benelli Mobil Threads removable choke system, includes three choke tubes (IC, M, F), choke box, and wrench. The Cobra III also features a highly durable stock with rubber recoil pad and swivel studs. The chrome-lined barrel has a fiber optic sight and vent rib.
TriStar 23155 Cobra III Field 20 Gauge 3″ 5+1 26″, Realtree Max-7, Synthetic Furniture, Fiber Optic Sight, 3 Chokes
$434.99
4 in stock
| Weight | 7.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.50 × 7.40 × 2.50 in |
| Gauge | 20 Gauge |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| FireArm | yes |
| Capacity | 5+1 |
| Barrel Length | 26" |
| Choke Configuration | MobilChoke |
| Hand | Right Hand |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Barrel Description | Chrome Lined Vent Rib |
| Action | Pump |
| Chamber | 3" |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Weight | 6.70 lbs |
| Safety | Crossbolt |
| UPC | 713780231556 |
| MPN | 23155 |
| Brand | TriStar |






Reviews
There are no reviews yet.