The Raptor II Semi-Automatic shotgun boasting a new aged and totally redesigned stock and forearm, the Raptor II is sleek and comfortable to shoot. Upgrades include a redesigned stock and forearm, oversized operating handle and bolt release, softer recoil pad and a fiber optic sight. Includes three choke tubes, 5rd magazine and shot plug.
TriStar 20234 Raptor II 20 Gauge Semi-Auto 3″ 5+1 28″ Black Vent Rib Steel Barrel, Black Steel Receiver, Fixed Walnut Synthetic Stock
$518.99
4 in stock
| Weight | 9.1500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.50 × 7.60 × 3.50 in |
| OAL | 48.50" |
| Barrel Length | 28" |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| Capacity | 5+1 |
| Barrel Description | Vent Rib Steel |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Chokes Included | Full, Modified, Improved Cylinder |
| Action | Semi-Auto |
| Gauge | 20 Gauge |
| Stock Finish Group | Brown |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Stock Description | Fixed |
| Weight | 7.10 lbs |
| Chamber | 3" |
| Choke Configuration | Beretta/Benelli Mobil |
| Safety | Crossbolt |
| UPC | 713780202341 |
| MPN | 20234 |
| Brand | TriStar |






Reviews
There are no reviews yet.