The Frontier series showcases all of Traditions top quality features and finishes. These 1873 revolvers are truly shooting works of art. The transfer bar safety system provides the highest level of safety offered in an 1873 single action firearm. All models have steel frames and are authentic reproductions. This model is chambered in 45 LC, has a white PVC grip, and has a 4.75″ barrel. It has a color-case hardened finish on the frame. This is a 6-shot revolver.
Traditions SAT73122LIB 1873 Liberty 45 Colt (LC) 6rd 4.75″ Blued Engraved Steel White PVC Grip
$747.99
6 in stock
| Weight | 2.9550 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.90 × 6.60 × 2.80 in |
| Caliber | 45 Colt (LC) |
| Sights | Blade Front |
| OAL | 10.50" |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Frame Size | Large |
| Cylinder Finish | Blued |
| Action | SAO |
| Barrel Finish | Blued Engraved |
| Frame Description | Blued Engraved Steel |
| Grips | White PVC |
| Weight | 2.55 lbs |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Barrel Length | 4.75" |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |
| UPC | 040589020389 |
| MPN | SAT73122LIB |
| Brand | Traditions |






Reviews
There are no reviews yet.